E-Tur melder udsolgt – 37 koncerter på landets efterskoler

Alle koncertdage med Total Hip Replacement, The Warmongers, Farveblind og Moses: ”Andreas” er opkøbt.

Så kan ROSAs Efterskole-turné, E-Tur, melde fuldt udsolgt til resten af årets program. Alle 37 koncerter med de fire grupper The Total Hip Replacement, The Warmongers (billedet), Farveblind og Moses: ”Andreas” er blevet opkøbt af landets efterskoler i løbet af blot få uger. Det har endda været muligt at lave et par ”ekstra-koncerter” undervejs.

Det er den 11. sæson for E-Tur, og formålet er fortsat at give yngre solister og bands erfaring fra et længere turnéforløb, at lade musikerne møde et nyt koncert-publikum, samt at præsentere livemusik for nye brugere.

Sæsonens sidste band turnerer i starten af 2018, og vil blive udpeget senere.

Total Hip Replacement:
29. august: Himmerlands Ungdomsskole
30. august: Horne Efterskole
31. august: Vejstrup Efterskole
4. september: Femmøller Efterskole
5. september: Aarhus Efterskole
6. september: Rudehøj Efterskole
7. september: Klejtrup Musik Efterskole
12. september: Galtrup Musik – og Idrætsefterskole
13. september: Herning Friskole kl.12.30
13. september: Vrigsted Efterskole kl.19.30
14. september: Østhimmerlands ungdomsskole

The Warmongers
18. september: Balle Musik- & Idrætsefterskole
26. september: Galtrup Musik – og Idrætsefterskole
27. september: Salling Efterskole kl. 13.30
27. september: Himmerlands Ungdomsskole kl19.00
28. september: Østhimmerlands Undgomsskole
2. oktober: Rudehøj Efterskole
3. oktober: Femmøller Efterskole
4. oktober: Husby Efterskole
5. oktober: Vrigsted Efterskole

Farveblind
23. oktober: Klejtrup Musik Efterskole
24. oktober: Svendborg Sports og medieefterskole
25. oktober: Østhimmerlands ungdomsskole
26. oktober: Himmerlands Ungdomsskole
30. oktober: Galtrup Musik – og Idrætsefterskole
31. oktober: Efterskolen Smededal
1. november: Rudehøj Efterskole
2. november: Efterskolen for scenekunst

Moses: Andreas
7. november: Femmøller Efterskole
8. november: Rudehøj Efterskole
9. november: Efterskolen ved Nyborg
14. november: Galtrup Musik – og Idrætsefterskole
15. november: Ladelund Efterskole
20. november: Skanderup Efterskole
21. november: Svendborg Sports og medieefterskole
22. november: Himmerlands Ungdomsskole
23. november: Husby Efterskole