_uploads_gallery_1_1915_full

Wundergrund Festival: 31 tværgående musikalske møder

Carion & Bjørn Svin,  Zoom & Signe Høirup Wille-Jørgensen, Ensemble Nordlys & Caroline Henderson, Contemporánea & Puzzleweasel,  Baroque Fever & Jon Balke, Fredrik Lundin og Trine-Lise Væring….: Som opremsningen fortæller føres mange genrer sammen og sød musik (eller kaotiske eksplosioner) opstår i Wundergrund Festivalen arrangeret af SNYK i samarbejde med ROSA.

31 koncerter og med vidt forskellige ”umage” konstellationer på diverse mere eller mindre kendte københavnske kulturadresser – det er indholdet i den første udgave af Wundergrund Festivalen, som starter under Copenhagen Music Week fra torsdag 26. oktober men fortsætter næsten  tre uger frem.

Det bliver et nyt møde mellem den klassisk/kompositoriske verdens ensembler og så den rytmiske musik i alle dens afskygninger – fra electronica over pop og punk til jazz.

SNYK’s (Sekretariatet for Ny Kompositionsmusik) har fostret ideen, og ROSA var hurtig til at bakke op, da man fik henvendelsen:

wundergrund

Jomi Massage – optræder med trioen Zoom… 

– Vi kan kun bakke op om ønsket om at styrke det eksperimenterende område – og Wundergrund er et udtryk for at man blander det koncertmæssige udtryk – både musikken og rammerne. Så da SNYK henvendte sig, var der faktisk ikke grund til andet end at bakke op – vi har simpelthen ikke råd til at sige nej til den slags, siger ROSAs leder Gunnar Madsen, og fortsætter.

– Festivalen vil give os en pejling i hvad publikum siger til blandingsformen,  for mange af disse konstellationer er virkelig tvunget til at eksperimentere, samtidig med at vi i  ROSA netop prøver at skubbe på dér, hvor der er væsentlige musikalske strømninger, siger Gunnar Madsen, og peger bl.a. på ROSAs egen SPOT Festival, hvor såvel folk som world, jazz og ny kompositionsmusik har været del af programmet de seneste mange festivaler. For kompositionsmusikken med SNYK som samarbejdspartner gennem de seneste par år.

WUNDERGRUND-PROGRAMMET 26. oktober – 12. november:

Pace & Anders Remmer
Torsdag 26. oktober kl. 23:00 – Stengade 30

Copenhagen Saxophone Quartet & Tobias Trier
Torsdag 26. oktober kl. 22:00 – Ingolfs Kaffebar

4 Elements & Maria Leurette Friis
Fredag 27. oktober kl. 21:00 – Ingolfs Kaffebar

Zoom & Signe Høirup Wille-Jørgensen
Fredag 27. oktober  kl. 23:00 – Plan B (Huset)

Copenhagen Saxophone Quartet + 4Corners & Dicte
Lørdag 28. oktober  kl. 23:00 –  Stengade 30

Copenhagen Saxophone Quartet + Tobias Trier
Søndag 29. oktober kl. 20:00 – Vanløse Kulturhus
DOBBELTKONCERT:
Baroque FeverZoom & Signe Høirup Wille-Jørgensen
Søndag 29. oktober kl. 20:00 – LiteraturHaus

DOBBELTKONCERT:4 Elements & Maria Laurette FriisCarion & Andy Roda
Mandag 30. oktober kl. 21:00 – Kulturhus Islands Brygge

Voz Nueva & Special Guests
Mandag 30. oktober kl. 22:00 – Klub Leif (Huset)

Pace & Anders Rammer
Tirsdag 31. oktober kl. 21:00 – Kulturhus Islands Brygge

F.U.K.T. & Voz Nueva
Tirsdag 31. oktober kl. 22:00 –  Rust

DOBBELTKONCERT:Carion & Bjørn SvinJens Hørsving & Bjørn Svin
Tirsdag 31. oktober kl. 22:00 – Loppen

Baroque Fever & Jon Balke, Fredrik Lundin, Trine-Lise Væring
Onsdag 1. november kl. 20:30 –  Copenhagen Jazzhouse

Ensemble Nordlys & Caroline Henderson
Torsdag 2. november kl. 21:00 –  Den Sorte Diamant

4 Elements & Maria Laurette Friis
Torsdag 2. november kl. 21:00 –  Cafekino

Ensemble Nordlys
Fredag 3. november kl. 20:00 – Rundetårn

Jens Hørsving & Bjørn Svin
Fredag 3. november kl. 22:00 – KraftWerket
SPEkTR & 4 Corners
Fredag 3. november kl. 21:00 – Krudttønden

Kundi Bombo
Lørdag 4. november kl. 22:00 – Cafekino
Wazzabi & Frode Andersen
Lørdag 4. november kl. 22:00 – Klub Leif (Huset)

4 Corners
Søndag 5. november kl. 13:00 – Bastionen

Alpha & Carsten Dahl
Søndag 5. november kl. 15:00 – Statens Museum for Kunst

Carion
Tirsdag 7. november kl. 20:00 – PLEX – Musikteater

Voz Nueva
Onsdag 8. november kl. 20:00 – PLEX – Musikteater

Zoom
Torsdag 9. november kl. 20:00 – PLEX – Musikteater

Ensemble 2000 & Thomas Boberg
Torsdag 9. november kl. 20:00 – LiteraturHaus

Havamal & Marilyn Mazur
Fredag 10. november kl. 22:00 –  Klub Leif (Huset)

Contemporánea & Puzzleweasel
Fredag 10. november kl. 21:00 – Rust

DOBBELTKONCERT:Havamal & Marilyn MazurAlpha & Carsten Dahl
Lørdag 11. november kl. 22:00 – Rundetårn

Ensemble Nordlys
Søndag 12. november kl. 14:00 – Vanløse Kulturhus

Alpha
Søndag 12. november kl. 14:00 –  Bastionen