top of page

Residency i Paris i juni 2025

13. dec. 2024

Er du komponist/sangskriver, producer eller musiker med interesse i et arbejdsophold i Paris?

ROSA inviterer musikere med dansk virke til at ansøge om et arbejdsophold af en uges varighed i Paris i løbet af juni 2025.Arbejdsopholdet giver komponister/musikere mulighed for at styrke tilstedeværelse og karrieremuligheder i Frankrig samt etablere/udbygge internationale netværk.


 

En uges residency indebærer/dækker:

  • Et skræddersyet ophold, som tilrettelægges sammen med dig (eksempelvis sangskrivning, co-writing, showcases, møder, samarbejde med franske musikere)

  • Logi midt i Marais-kvarteret i Paris

  • Tilskud til dækning af fortæring på 2100 kr.

  • Mulighed for sparring med ROSAs projektleder og netværk i Paris


Du dækker selv:

  • Udgifter til transport til/fra Paris samt intern transport (vi opfordrer dig til at søge om tilskud til din rejse f.eks. gennem ROSAs internationale transportstøtte, din fagforening eller lign.)

  • Fortæring udover ROSAs tilskud på 2100 kr.


Detaljer:

Du kan ansøge om arbejdsophold 2.-8. juni (uge 23), 9.-15. juni (uge 24), 16.-22. juni (uge 25) eller 23.-29. juni (uge 26). Perioden planlægges ud fra dine ønsker.


Hvad skal din ansøgning indeholde?

En motiveret ansøgning, hvor du beskriver din idé/dit projekt og hvordan du vil bruge opholdet til at fremme dit musikalske virke. Vær så konkret som muligt med, hvem du vil kontakte/holde møder med, co-writing partnere samt om du ønsker hjælp til at spille showcases, samarbejde med franske musikere mv.


Kriterier og udvælgelse 

Alle ansøgninger bliver behandlet af et fagudvalg. I udvælgelsesprocessen bliver der lagt vægt på følgende:


  • Din idé med/motivation for opholdet

  • Eventuelle erfaringer med det franske marked, f.eks. samarbejder, koncertvirksomhed, udgivelser

  • Din strategi for, hvordan du vil bruge opholdet til at fremme din musikalske karriere

  • Det er en forudsætning at du er komponist/sangskriver, musiker eller producer


Ansøgningsfrist: 20. januar 2025


Ansøg her.


Du modtager svar ca. tre uger efter fristen.


Om legatboligen:

Lejligheden ligger på 2. sal i et restaureret og lyst ”hotel particulier” centralt i Paris i Marais-kvarteret tæt ved Notre-Dame. Den er i to etager og indeholder opholdsstue, sovealkove, badeværelse og køkken. Der er klaver i lejligheden til brug. 

Lejligheden er fuldt møbleret med plads til to-tre personer. Det er derfor muligt at bo sammen med sin manager, bandmedlem eller lignende i lejligheden. (OBS ROSA dækker kun tilskud til fortæring for én person på i alt 2100 kr.)


Afrapportering:

Efter opholdet skal der laves en kort afrapportering til ROSA omkring udbyttet af opholdet. Deadline for afrapporteringen er en måned efter opholdets afslutning 


Ved spørgsmål kan du kontakte Conny Jørgensen conny@rosa.org, Lea Strandby på Lea@rosa.org eller tlf: 86128444

4.png
bottom of page